Les NCF sine koronavettregler for arrangement og aktivitet under koronapandemien HER

Historisk Norgesmesterskap på bane

Det var ikke den aller største deltakelsen i NM Bane på Sola Arena, men veldig god stemning på det første mesterskapet på en velodrom for junior og senior på norsk jord siden 90-tallet. Det har blitt litt liten tid til akkreditering på banen for mange av klubbene utenfor Rogaland etter at banen sto ferdig, så vi vil nok se mange flere deltakere neste sesong. Det var ingen deltakere i kvinner junior.

Fredagen starter med øvelsen Sprint, der Anita Yvonne Stenberg fra IK Hero ble mester i kvinner senior foran Nora Tveit (Stavanger SK/Team Coop-Hitec Products) og Pernille Larsen Feldmann fra samme klubb/team. Anita var fortsatt ikke i sitt ess etter velten i EM og problemer med nyresten, men tok seieren på rutinen.

På lørdagen fortsatte Sprint-øvelsen med finaler for klasse M-junior, der seieren gikk til Stavanger SK og Karsten Larsen Feldmann foran Sondre Aarsbog Weiseth fra IL Stjørdals-Blink og Emil Øfsti Berg-Jacobsen fra Asker CK. Norgesmester i M-senior ble Aasmund Groven Lindtveit fra IK Hero, foran driftsleder på Sola Arena Sebastian Kartfjord (Rennesøy SK) og Sindre Bjerkestrand Haugsvær fra IK Hero/Ferei-CCN.

På lørdagen gikk det slag i slag med 500m ITT og Omnium for Kvinner senior, Individuell forfølgelse 3000/4000m og 1000m ITT for herreklassene.

Gull, sølv og bronse gikk til disse utøverne lørdag 30. oktober:

500m ITT K-senior
1. Nora Tveit, Stavanger SK/Team Coop-Hitec Products
2. Birgitte Andersen Nilssen, Asker CK

Omnium sammenlagt K-senior
1. Anita Yvonne Stenberg, IK Hero (vant gull i Scratch, Elimination, Tempo Race og Points Race)
2. Nora Tveit, Stavanger SK/Team Coop-Hitec Products
3. Pernille Larsen Feldmann, Stavanger SK/Team Coop-Hitec Products

1000m M-junior
1. Sondre Aarsbog Weiseth, IL Stjørdals-Blink
2. Emil Skår, Sandnes SK
3. Emil Øfsti Berg-Jacobsen, Asker CK

1000m M-senior
1. Aasmund Groven Lindtveit, IK Hero
2. Sindre Bjerkestrand Haugsvær, IK Hero/Ferei-CCN
3. Roger Schei Bergheim, Trollheimen SK

3000m individuell forfølgelse M-junior
1. Sondre Aarsbog Weiseth, IL Stjørdals-Blink
2. Emil Skår, Sandnes SK
3. Sverre Litlere, Bergen CK

4000m individuell forfølgelse M-senior
1. Sindre Bjerkestrand Haugsvær, IK Hero/Ferei-CCN
2. Erlend Litlere, Bergen CK
3. Sondre Peder Kristensen, Tønsberg CK

På søndagen sto Omnium for M-junior og M-senior for tur, samt Individuell forfølgelse for K-senior.

Medaljene gikk til disse utøverne søndag 31. oktober:

3000m individuell forfølgelse K-senior
1. Nora Tveit, Stavanger SK/Team Coop-Hitec Products
2. Birgitte Andersen Nilssen, Asker CK

Omnium sammenlagt M-junior
1. Sondre Aarsbog Weiseth, IL Stjørdals-Blink (vant gull i Points Race)
2. Karsten Larsen Feldmann, Stavanger SK (vant gull i Scratch)
3. Vetle Torin Eskedal, Sandnes SK

Emil Skår, Sandnes SK tok gull i Tempo og Elimination, og ble nr. 4 sammenlagt.

Omnium sammenlagt M-senior
1. Sindre Bjerkestrand Haugsvær, IK Hero/Ferei-CCN (vant gull i Scratch, Elimination og Points Race)
2. Tore André Aase Vabø, Ringerike SK/Team Coop (vant gull i Tempo)
3. Erlend Litlere, Bergen CK

Det ble satt fire nye norske rekorder på banen;
1. Anita Yvonne Stenberg, Sprint/200m flying 11,817
2. Karsten Larsen Feldmann, Sprint/200m flying 11,026
3. Sondre Aarsbog Weiseth, 3000m 3.19,993
4. Sondre Aarsbog Weiseth, 1000mITT 1.06,574

Alle resultater finner du HER

Vi gratulerer alle våre 24 nye Norgesmestere på bane i 2021!

 

Foto øverste bilde: Kjetil Birkedal Pedersen

Publisert 01.11.2021

Anita Yvonne Stenberg og Nora Tveit

Anita Yvonne Stenberg og Nora Tveit

Sondre Aarsbog Weiseth og Emil Øfsti Berg-Jacobsen

Sondre Aarsbog Weiseth og Emil Øfsti Berg-Jacobsen

Fra v.: Jan Inge Hansen, Jan-Oddvar Sørnes, Tor Helge Skretting og Dag Schartum-Hansen

Fra v.: Jan Inge Hansen, Jan-Oddvar Sørnes, Tor Helge Skretting og Dag Schartum-Hansen